Lampy błyskowe: Filtry i uchwyty
Nakładka projekcyjna do lamp błyskowych z mocowaniem Bowens mogąca pracować z obiektywami z mocowaniem Canon EF i efektami gobo. Obrót przedniej części o 360° ułatwia modyfikowanie światła.
Najczęściej kupowane
Filtry do reporterskich lamp błyskowych
Filtry żelowe do lamp błyskowych pozwalają na zmianę barwy światła. Dzięki nim możliwe jest korygowanie temperatury barwowej lampy błyskowej, tak aby dopasować je do pozostałego światła oświetlającego daną scenę. Poza tym filtry do lamp umożliwiają uzyskanie wielu ciekawych kreatywnych rezultatów, np. różnych efektów kolorystycznych na zdjęciu wykonywanych z użyciem reporterskich lamp błyskowych. To prosty sposób na interesującą pracę z oświetleniem stroboskopowym.
Reporterska lampa błyskowa a temperatura barwowa światła
Filtry żelowe do lamp błyskowych powstały głównie z myślą o dostosowaniu temperatury barwowej emitowanego przez nie światła do oświetlenia danej sceny. Filtry do lamp umożliwiają ocieplenie lub ochłodzenie światła błyskowego i dostosowanie go do różnego balansu bieli. Dzięki temu można uzyskać równomierne oświetlenie sceny, gdzie poza światłem błyskowym pojawia się światło żarówek, paneli LED, świec czy zastane światło naturalne.
Kolorowe światło na zdjęciach
Poza możliwością dostosowania balansu bieli za pomocą akcesoriów oświetleniowych, fotografowie mają możliwość zabawy, np. ze zmianą koloru tła, wprowadzanie specyficznego klimatu/ nastroju na fotografii czy tworzenie efektów specjalnych. Filtry kolorowe do lamp błyskowych pozwalają np. na symulowanie światła zachodzącego słońca czy tworzenie bardzo surowego, sterylnego światła. Pierwszy efekt może przydać się w fotografii rodzinnej, natomiast drugi w fotografii glamour.
Jak dobrać filtry żelowe do lampy błyskowej?
Dobór filtrów żelowych do reporterskiej lampy błyskowej jest bardzo prosty, gdyż większość zestawów oferowanych w sklepie Cyfrowe.pl jest uniwersalnych. Oznacza to, że mogą być wykorzystywane z reporterskimi lampami błyskowymi różnych producentów. Najczęściej mocowane są za pomocą adapterów lub pasków. Producenci oznaczają maksymalny rozmiar palnika lampy błyskowej, ale najczęściej w przypadku używania typowych i popularnych modeli nie będzie problemu z doborem filtrów żelowych.
Uchwyty na filtry lamp błyskowych
Filtry żelowe do reporterskich lamp błyskowych mocowane są najczęściej za pomocą wsuwanych na palnik uchwytów. Innym rozwiązaniem jest montowanie filtrów za pomocą specjalnej opaski (zazwyczaj dołączonej w zestawie z filtrami żelowymi). Taki uchwyt pozwala na umieszczenie filtra tuż przed palnikiem reporterskiej lampy błyskowej. Gdy następuje emisja błysku światło zostaje przepuszczone przez filtr i następuje zmiana jego barwy.
Zestaw filtrów do lamp błyskowych - na co zwrócić uwagę
Kupując filtry barwne do lamp błyskowych należy przede wszystkim dobrać rodzaj filtra do posiadanego modelu lampy reporterskiej. Najczęściej zestawy filtrów są uniwersalne, jednakże producenci oferują także dedykowane filtry żelowe. Przykładem są filtry żelowe do Nikona SB-910 czy SB-700. Mają one postać nakładki podobnej do dołączanego oryginalnie dyfuzora.