Lampy błyskowe
Nakładka projekcyjna do lamp błyskowych z mocowaniem Bowens mogąca pracować z obiektywami z mocowaniem Canon EF i efektami gobo. Obrót przedniej części o 360° ułatwia modyfikowanie światła.
Godox SFUV8080 80x80cm + holder Godox S + grid + torba to zestaw do fotografii plenerowej obejmujący softbox 80x80 cm, grid, holder S-bracket i torbę transportową. Uchwyt ma kompatybilny z Bowens pierścień speed light. Szybkie rozkładanie i składanie softboxa przyspiesza pracę na planie zdjęciowym.
- Głowica: ruchoma w pionie
- Bezprzewodowa praca zdalna: tak
- Zasilanie: dedykowane
Lampa błyskowa utrzymana w stylistyce retro, która łączy w sobie także zaawansowane, współczesne funkcje. Oferuje tryb TTL, kolorowy, dotykowy wyświetlacz, kompatybilność z wyzwalaczami Godox czy wydajny akumulator pozwalający na wykonanie do 460 błysków z pełną mocą.
Zestaw akcesoriów do reporterskich lamp błyskowych, w którego skład wchodzą MagGrip 2, MagSphere 2. Magnetyczne mocowanie pozwala na błyskawiczny montaż i demontaż akcesoriów. Wytrzymała konstrukcja umożliwia stosowanie akcesoriów nawet podczas wymagających, profesjonalnych sesji.
Wielokierunkowy dyfuzor mocowany magnetycznie, który zapewnia łagodne i naturalnie wyglądające światło reporterskiej lampy błyskowej. Zintegrowany uchwyt na filtry żelowe umożliwia dopasowanie temperatury barwowej i kolorystyki oświetlenia.
Uniwersalny odbłyśnik, który zwiększa pozorny rozmiar wiązki światła nawet o 300%. Wytrzymała, odporna na uszkodzenia konstrukcja zapewnia długotrwałe użytkowanie nawet podczas wymagających sesji. Błyskawiczne mocowanie zapewni płynne fotografowanie.
Najczęściej kupowane
Reporterskie lampy błyskowe do aparatu
Chociaż kojarzą się głównie z ratowaniem sytuacji, gdy brakuje dostatecznej ilości światła, to nie jedyne ich zastosowanie. Coraz częściej wykorzystywane są do kreatywnego łączenia światła zastanego z błyskowym - w szczególności, gdy zostaną połączone z różnymi modyfikatorami i akcesoriami. Reporterskie lampy błyskowe zostały stworzone z myślą o pracy w terenie, ale mogą także posłużyć do tego, aby stworzyć małe domowe studio fotograficzne.
Jaka lampa błyskowa będzie dla Ciebie najlepsza?
Klasyczna reporterska lampa błyskowa z ruchomym palnikiem ma uniwersalne zastosowanie i przyda się nie tylko w fotoreportażu, ale również w fotografii ślubnej, streetowej czy wnętrzarskiej. Lampy pierścieniowe powstały z myślą o makrofotografii i fotografii stomatologicznej. W ofercie dostępne są także ciekawe hybrydy pomiędzy reporterskimi a studyjnymi lampami błyskowymi, takie jak np. lampa błyskowa Quadralite Stroboss V1.
Akcesoria do lamp błyskowych - które na początek?
Producenci oferują szereg akcesoriów i modyfikatorów do lamp błyskowych. Dzięki nim możliwa jest kreatywna praca ze światłem. Początkującym fotografom w szczególności przydadzą się dyfuzory, softboxy i gridy. Poniżej znajdziesz ich krótką charakterystykę:
Dyfuzor i softbox do lampy na aparat
Softbox pozwala zmiękczyć światło, rozproszyć je a także uniknąć efektu czerwonych oczu. Softbox do lamp błyskowych nakładany jest najczęściej bezpośrednio na palnik lub za pomocą specjalnego adaptera, wyglądając jak zminiaturyzowany, studyjny softbox.
Gridy, czyli plastry miodu do systemowych lamp
Grid inaczej zwany plastrem miodu do reporterskich lamp błyskowych jest także dostępny w formie modyfikatora nakładanego na palnik. Plaster miodu pozwala na ukierunkowanie światła i nadanie mu ciekawszego charakteru. Gridy dostępne są często w zestawach z filtrami żelowymi do reporterskich lamp błyskowych.
Filtry żelowe do lamp błyskowych
Filtry żelowe pozwalają na dostosowywanie temperatury barwowej lampy błyskowej. Dodatkowo umożliwiają uzyskiwanie kreatywnych efektów oświetleniowych dzięki zmianie kolorystyki oświetlenia. W sprzedaży dostępne są uniwersalne filtry żelowe lub do dedykowane do reporterskich lamp błyskowych Nikona, Canona i innych znanych producentów.
Wyzwalanie reporterskich lamp błyskowych - systemy wyzwalania
Podobnie jak w przypadku studyjnych lamp błyskowych także lampy reporterskie mogą być zdalnie wyzwalane. Dzięki systemom zdalnego wyzwalania do lamp błyskowych Yongnuo, Quadralite itp. możliwe jest ustawienie lampy z dala od osi obiektywu i uzyskiwanie ciekawych efektów oświetleniowych. Nadajniki i odbiorniki do lamp błyskowych działają w oparciu o fale radiowe, umożliwiając swobodną komunikację nawet na odległość 100 metrów.
Czy da się zamocować lampę reporterską na statywie?
Reporterskie lampy błyskowe powstały z myślą o montowaniu ich bezpośrednio na złączu gorącej stopki aparatu, jednakże w wielu sytuacjach może być pomocne zamocowanie ich na statywie. Takie rozwiązanie pozwala na kreatywną pracę z oświetleniem błyskowym. Skorzystaj z uniwersalnych mocowań i adapterów do reporterskich lamp błyskowych. Wykorzystują one gwinty statywowe 1/4’’, tak więc będą kompatybilne z dowolnym statywem. Uchwyty i adaptery umożliwiają także połączenie lamp reporterskich z softboxami, reflektorami, gridami czy beauty dishami.
Zasilanie czyli baterie do reporterskich lamp błyskowych
Najczęściej w tym celu stosuje się baterie AA. Najlepsze baterie AA dla fotografa to Panasonic Eneloop. W sklepie internetowym Cyfrowe.pl mamy ogromny wybór baterii i akumulatorów AA. Czasami jednak może być przydatne zastosowanie zasilacza sieciowego, który umożliwi nieprzerwane dostarczanie energii. Przyda się to podczas stosowania reporterskiej lampy błyskowej w domowym studiu fotograficznym. Zasilacz sieciowy do lampy błyskowej staje się znakomitą alternatywą dla akumulatorów AA.
Kabel synchronizacyjny - do czego służy?
Reporterskie lamp błyskowe posiadają ruchome głowice z palnikami, które umożliwiają zmianę kierunku padania światła. Czasami jednak, aby uzyskać pełną swobodę świecenia, konieczne jest odsunięcie lampy od osi obiektywu. Jednym ze sposobów jest zdalne sterowanie lampą błyskową, ale istnieje też inny wariant - zastosowanie kabla synchronizacyjnego do lampy błyskowej. Dzięki niemu możliwe jest trzymanie lampy pod dowolnym kątem w czasie fotografowania.
Lampa do lustrzanki. Oryginał czy zamiennik?
Lampa reporterska Nikon czy Canon zapewnia znakomitą jakość świecenia i perfekcyjną komunikację z aparatem. Dodatkowo jest w pełni kompatybilna z systemami tych producentów, umożliwiając bezpośrednią pracę z innymi lampami Nikona. Jednakże istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, których główną zaletą jest niższa cena. Lampy błyskowe Yongnuo czy Quadralite wciąż oferują świetną jakość, a przy tym dysponują własnymi systemami zdalnego wyzwania czy komunikacji pomiędzy lampami błyskowymi.
Lampy błyskowe typu pop-up
Lampy błyskowe typu pop-up to te montowane bezpośrednio w aparacie. Często krytykowane są za tworzenie sztucznych efektów, za co odpowiada to, że emitują światło bezpośrednio przed aparat. Chociaż często odradza się ich stosowanie, a profesjonalne aparaty nawet nie są w nie wyposażane, to jednak początkujący mogą dzięki nim postawić pierwsze kroki w fotografii błyskowej. Aby zapewnić sobie lepsze efekty warto zastosować dyfuzory do lamp pop-up.