Filtry, pokrywki: UV
Filtr NiSi PRO Nano HUC UV został wykonany z wysokiej jakości japońskiego szkła. Jest ono o wysokim współczynniku absorpcji światła ultrafioletowego. Zapewnia wysoką transmitancję(> 99,2%) i bardzo gładką powierzchnię z odbiciem zaledwie 0,3%. Ten zabieg pozwala uniknąć niepotrzebnego odbicia. Dodatkowo posiadają wielowarstwowe obustronnie nakładane powłoki, dzięki którym ich powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu.
Filtr NiSi PRO Nano HUC UV został wykonany z wysokiej jakości japońskiego szkła. Jest ono o wysokim współczynniku absorpcji światła ultrafioletowego. Zapewnia wysoką transmitancję(> 99,2%) i bardzo gładką powierzchnię z odbiciem zaledwie 0,3%. Ten zabieg pozwala uniknąć niepotrzebnego odbicia. Dodatkowo posiadają wielowarstwowe obustronnie nakładane powłoki, dzięki którym ich powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu.
Filtr UV Marumi DHG 52 mm ze szkła o wysokiej przepuszczalności światła (aż 99.5%) posiada nowoczesne powłoki skutecznie odcinające promienie ultrafioletowe. Powłoka antyrefleksyjna, matowa oprawka i wyczerniony brzeg szkła zapobiegają powstawaniu flar i blików a wyjątkowo cienki pierścień typu slim ogranicza winietowanie. Produkowany w Japonii zapewnia wysoką jakość zdjęć.
Produkowane w Japonii filtry Marumi z serii Super DHG UV zapewniają profesjonalną ochronę obiektywu przed urazami mechanicznymi i promieniowaniem UV. 10 utwardzonych powłok jonowych zwiększa transmisje światła aż do 99.5% i minimalizuje zjawisko odblasków. Dodatkowa powłoka hydrofobowa i przeciwtłuszczowa zapobiega powstawaniu zacieków i odcisków palców oraz ułatwia czyszczenie. Dzięki cieniutkiej oprawce typu slim nie powodują efektu winietowania.
Wysokiej jakości filtr UV o średnicy 67 mm. Zastosowanie specjalnych powłok redukuje odblaski oraz minimalizuje wpływ promieniowania ultrafioletowego na zdjęcia, dzięki czemu są one pełne naturalnych kolorów. Ponadto filtry UV są często stosowane do ochrony optyki przed zarysowaniami, kurzem, odciskami palców itp.
Wysokiej jakości filtr UV pokryty 28 warstwami powłok, który zapewnia dodatkową ochronę przedniej soczewki obiektywu, zachowując przy tym znakomitą jakość obrazu. Dodatkowo posiada powłokę hydrofobową i oleofobową, a także odporną na zarysowania i antyrefleksyjną. Filtr został wykonany z japońskiego szkła AGC. Posiada smukłą ramkę o grubości zaledwie 3,3 mm, wykonaną z aluminium lotniczego i podwójne gwintowanie. Dostarczany w zestawie z poręcznym etui.
Ultra cienkie filtry NiSi serii SMC UV L395 wykorzystują specjalną technologię dwustronnego, wielowarstwowego powlekania. Zastosowano w nich wysokiej jakości japońskie szkło optyczne, które zapewnia wysoką transmitancję. Bardzo gładka powierzchnia pozwala uniknąć niepożądanych odblasków i odbić. Filtr odcina światło UV poniżej 395 nm.
Wysokiej jakości filtr UV, który został wykonany przy użyciu szkła optycznego Schott. Wykorzystuje 14 powłok antyrefleksyjnych MRC i mosiężną oprawkę. Posiada gwint umożliwiający łączenie go z innymi filtrami.
Wysokiej jakości filtr UV, który chroni przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego na materiał światłoczuły. Wykorzystuje wielowarstwowe powłoki (14 powłok antyrefleksyjnych i 2 powłoki nano), szkło optyczne Schott i mosiężną, pomalowaną na czarny mat ramkę, co zapewnia znakomitą jakość obrazu.
B+W UV-Haze #010 MRC MASTER 77 mm blokuje światło UV, które może powodować rozmycie i niebieskawy odcień. Niewidoczny składnik światła dziennego, światło UV jest bardziej intensywne w czystym powietrzu morskim i w wysokich górach. Filtr ten jest neutralny kolorystycznie i może być przechowywany na obiektywie nawet wtedy, gdy nie jest potrzebny, po prostu w celu ochrony przedniej części obiektywu. Element filtrujący jest wykonany ze szkła i wysoce przezroczysty.
Wytrzymały filtr UV z ultra cienką i wytrzymałą ramką i z 14 powłokami antyrefleksyjnymi oraz 2 powłokami nano. Został wykonany w niemieckiej fabryce Jos. Schneider Optische Werke GmbH w Bad Kreuznach. Posiada dodatkowy gwint do mocowania filtrów lub dekielków.
B+W UV-Haze #010 MRC MASTER 72 mm blokuje światło UV, które może powodować rozmycie i niebieskawy odcień. Niewidoczny składnik światła dziennego, światło UV jest bardziej intensywne w czystym powietrzu morskim i w wysokich górach. Filtr ten jest neutralny kolorystycznie i może być przechowywany na obiektywie nawet wtedy, gdy nie jest potrzebny, po prostu w celu ochrony przedniej części obiektywu. Element filtrujący jest wykonany ze szkła i wysoce przezroczysty.
Wysokiej jakości filtr UV pokryty 24 warstwami powłok, który zapewnia dodatkową ochronę przedniej soczewki obiektywu, zachowując przy tym znakomitą jakość obrazu. Filtr został wykonany z japońskiego szkła AGC. Posiada smukłą ramkę o grubości zaledwie 3,3 mm, wykonaną z aluminium lotniczego i podwójne gwintowanie. Dostarczany w zestawie z poręcznym etui.
Profesjonalny, oryginalny filtr UV Carl Zeiss z powłokami T* jest gwarancją najlepszej jakości dla Twojego obiektywu. Redukuje ilość światła ultrafioletowego, które powoduje na zdjęciach niechciane zamglenia. Doskonale sprawdzi się w każdej sesji plenerowej.
Najlżejszy i najcieńszy filtr UV odcinający promieniowanie ultrafioletowe i chroniący obiektyw przed uszkodzeniami. Filtr o średnicy 82 mm i grubości 3.5 mm.
Filtr UV, który zabezpieczy Twój obiektyw przed uszkodzeniem. Zastosowano w nim szkło optyczne SR, które cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz nanopowłoki i wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne.
Kenko Celeste to seria filtrów opracowanych z myślą o profesjonalistach, stawiających najwyższe wymagania przed tego typu akcesoriami. Zapewniają znakomite parametry optyczne, posiadają niebrudzącą się powłokę ASC i oferują nisko profilowaną ramkę, której budowa zapobiega winietowaniu oraz powstawania refleksów. W filtrach Celeste zastosowano 18-warstwową powłokę antyrefleksyjną, dzięki której poziom odbicia światła wynosi 0,2%, co stanowi niezwykle niski współczynnik jak na filtry UV.
Uniwersalny filtr UV Air o średnicy 40,5 mm, eliminuje niekorzystne efekty promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo pełni funkcję osłony przedniej soczewki obiektywu, chroniąc ją przed zarysowaniami, uszkodzeniami, a także drobinami kurzu, pyłu i piasku. Wysokiej poziom wykonania gwarantuje znakomitą jakość obrazu.
Uniwersalny filtr UV Air o średnicy 77 mm, eliminuje niekorzystne efekty promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo pełni funkcję osłony przedniej soczewki obiektywu, chroniąc ją przed zarysowaniami, uszkodzeniami, a także drobinami kurzu, pyłu i piasku. Wysokiej poziom wykonania gwarantuje znakomitą jakość obrazu.
Uniwersalny filtr UV Air o średnicy 77 mm, eliminuje niekorzystne efekty promieniowania ultrafioletowego. Dodatkowo pełni funkcję osłony przedniej soczewki obiektywu, chroniąc ją przed zarysowaniami, uszkodzeniami, a także drobinami kurzu, pyłu i piasku. Wysokiej jakości szkło optyczne MC (Multi Coating) gwarantuje znakomitą jakość obrazu.
Najczęściej kupowane
Porady
Polaryzacyjny, szary, UV i inne - czym różnią się filtry fotograficzne?
Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje filtrów fotograficznych, kiedy i które z nich dają najlepsze efekty i który kupić na start.
Wszystko, co musisz wiedzieć o kupowaniu filtra na obiektyw
Pomożemy Ci dobrać średnicę, grubość oprawki, powłoki oraz konkretną markę i model kompatybilny z Twoim obiektywem.
Filtry Marumi - DHG, Super DHG, Exus, Exus Solid, Fit+Slim - który wybrać?
Marumi to renomowana marka filtrów. W swojej ofercie posiada kilka serii różniących się ceną oraz jakością.
Filtr UV do obiektywu - jakie są jego zastosowania i czy jest potrzebny?
W czasach fotografii analogowej filtry UV na obiektywach były niezwykle popularne. Było to spowodowane tym, że filmy, negatywy i błony były bardzo wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Dzisiejsze cyfrowe matryce mają wbudowane filtry UV i w teorii ten rodzaj filtrów fotograficznych nie jest już niezbędny. Okazuje się jednak, że filtry UV do obiektywów wciąż są jednym z najpopularniejszych rodzajów filtrów fotograficznych na rynku. Używa się ich dziś głównie ze względów bezpieczeństwa. Nakręcony na obiektyw filtr UV chroni przednią soczewkę przed porysowaniem i innymi usterkami, nawet gdy nie ma na nim założonego dekielka. Można go więc stosować zamiennie z filtrem ochronnym. Aktualnie stosowanie filtra UV ma sens wyłącznie wysoko w górach, gdzie promieniowanie ultrafioletowe jest mocniejsze a na zdjęciach może się ono objawiać lekko niebieską poświatą i niewielkim zamgleniem obrazu.
Jak wybrać filtr UV na obiektyw?
Fotograficzne filtry UV występują w wielu rozmiarach. Jest tak ze względu na to, że obiektywy różnią się od siebie konstrukcyjne i posiadają różnie średnice soczewek i inne mocowania filtrów. Najważniejsze jest to by średnica filtra UV miała dokładnie taką samą średnicę co obiektyw. Jak można sprawdzić średnicę obiektywu? Najczęściej producenci umieszczają stosowne oznaczenie na samym urządzeniu. W przypadku kiedy nie ma takiej informacji na obiektywie można posiłkować się stronami producenta, lub też zapytać sprzedawcę w sklepie Cyfrowe.pl, który z pewnością dobierze filtr UV na obiektyw o odpowiedniej średnicy.
Czy grubość oprawki filtra UV na obiektyw ma znaczenie?
Szukając filtra UV do obiektywu dość szybko można zauważyć, że te często różnią się od siebie grubością pierścienia. Jakie to ma znaczenie dla zdjęć i filmów? Fotograficzne filtry z grubym pierścieniem mogą wydawać solidniejsze, jednak w praktyce okazuje się, że parametr ten ma zupełnie inne znaczenie. Może mieć negatywny wpływ na jakość zdjęć i filmów! Wysokie ścianki filtra do obiektywów mogą powodować winietowanie, czyli ściemnianie krawędzi fotografii. Efekt ten jest szczególnie widoczny przy obiektywach szerokokątnych. Dlatego też kupując filtr UV na obiektyw warto zwrócić uwagę na wersje z cienkim pierścieniem, takie jak na przykład Marumi Fit+Slim UV, czy B+W z serii nano XS-Pro Digital.
Tanie kontra droższe filtry UV do obiektywów
Tanie filtry nieznanych producentów często są wykonane ze zwykłego szkła, które może pogorszyć właściwości optyczne obiektywu i uszkodzić go w przypadku jego zbicia. Dlatego też warto wybierać produkty renomowanych producentów takich jak
- - Marumi,
- - Hoya,
- - NiSi,
- - Zeiss
- - B+W.
Markowe filtry fotograficzne na obiektywy wykonane zostały ze specjalnych wielowarstwowego szkła optycznego, które gwarantuje dobrą ochronę oraz wysoką przepuszczalność światła.
Dodatkowe zalety filtrów UV na obiektyw
Renomowane filtry UV do obiektywów posiadają dodatkowe powłoki, o specyficznych właściwościach. Seria Hoya Antistatic wyposażona została w powłokę antystatyczną, dzięki której utrzymanie filtra w czystości jest dużo łatwiejsze. Co ciekawe to fakt, że dzięki filtrom fotograficznym niektóre obiektywy zyskują wodoodporność - przykładem może być Canon EF 50mm 1.2, lub też obiektyw w aparatach Fujifilm z serii X100.