Karty pamięci – najważniejsze akcesoria do aparatu, kamery i drona
Bez czego nie powstanie zdjęcie? Bez światła, bez aparatu i oczywiście karty pamięci, która będzie naszym nośnikiem danych. Jest to gadżet, który warto dokupić do aparatu czy kamery sportowej lub drona od razu w komplecie ze sprzętem, aby móc od razu zacząć robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Przyjrzyjmy się bliżej kartom pamięci Sandisk, Sony, Nikon.
Rodzaje kart pamięci
W sklepach z elektroniką dostępnych jest 5 rodzajów kart pamięci.
A) SD, SDXC, SDHC
Najbardziej popularne, najczęściej kupowane z nich to karty SD, które pasują do większości urządzeń, np. do aparatów, lustrzanek, bezlusterkowców i profesjonalnych kamer. Uwaga, ważna informacja: karty SD dzielimy jeszcze na zwykłe SD, SDHC i SDXC. Te ostatnie to najnowszy standard kart SD, który oferuje najszybszy zapis danych spośród wspomnianych. SDXC potrafią pomieścić od 64 do nawet 2 tb danych, natomiast zwykłe SD zaledwie do 2 gb.
B) MicroSD
Karty microSD to natomiast ich miniaturowa wersja pasująca do urządzeń mobilnych, np. jako karta do telefonu, karta do drona, rejestratora samochodowego oraz kamerki sportowej. Najmniejszy nośnik pamięci. Tak samo jak ich większe odpowiedniki dzielą się na sd, sdhc i sdxc. Ich zaletą jest super kompaktowy kształt, kompatybilność z urządzeniami mobilny i możliwość skorzystania z adaptera sd.
C) Karty CF
Karty Compact Flash, czyli pisząc w skrócie CF to nieco już przestarzały format, który wykorzystywany jest głównie w starszych, profesjonalnych lustrzankach Nikon oraz Canon. Widywany coraz rzadziej, zastępowany kartami SD. Co odróżnia karty CF od pozostałych? Grubość, prędkość oraz pojemność do 500 gb. Zdetronizowane przez karty Cfast z jeszcze lepszymi osiągami.
D) Cfast, Cfexpress, XQD
Najszybsze karty pamięci do aparatów i kamer noszą nazwę XQD. Pasują one do bezlusterkowców Sony Alpha i Nikon Z. Bezawaryjne, godne zaufania, renomowanej marki i świetnej jakości karty, które zapewniają najszybszy zapis danych, bez zapychania bufora aparatu nawet podczas fotografowania w rawach czy filmowania w 4K. Zapewniają także najszybszy odczyt danych, co będzie miało znaczenie przy zgrywaniu danych z karty i zapewni płynną pracę przy komputerze.
Jaką kartę pamięci kupić? Jaka karta do aparatu, kamery sportowej, drona?
Istnieją cztery rzeczy, które powinny nas interesować przy zakupie karty SD do aparatu.
- pojemność
- szybkość zapisu
- szybkość odczytu
- klasa prędkości kart pamięci
- format / rodzaj
- odporność na warunki zewnętrzne
Im większa pojemność, tym lepsza. Pojemna karta pamięci 128gb Sandisk Extreme Pro pomieści wiele plików, sprawdzi się u fotografów korzystających z trybu zdjęć seryjnych oraz do zapisu plików raw i filmowania w 4K.
Jaka szybkość zapisu karty pamięci gwarantuje płynne nagrywanie filmów i robienie rawów? Na rynku dostępne są już karty SD z zapisem 300 mb/s i większe. Unikać należy kart z prędkością zapisu poniżej 90 mb/s gdyż mogą one nie nadążać z rejestracją plików z dużych, współczesnych matryc aparatów. Podobnie z szybkością odczytu warto taką z najlepszymi parametrami dla własnej wygody, zwłaszcza, że różnice w cenie nie są wielkie.
Karty pamięci klasy prędkości
Klasy prędkości kart pamięci oznaczamy literą C oraz cyfrą od 1 do 10. Aktualnie w sprzedaży są wyłącznie karty klasy C10, gwarantujące minimalną prędkość zapisu 10 mb/s. Niższe klasy nie są już oferowane, nie sprawdziłyby się bowiem przy dzisiejszych wymagających aparatach.
Pojawia się też rozróżnienie na karty UHS I i UHS II, co mówi nam o szybkości interfejsu aparatu. II są wielokrotnie szybsze od I, ale kupując nośnik danych nie możemy kupić dowolnego. Nalezy najpierw sprawdzić, z jakim interfejsem jest kompatybilne nasze urządzenie.
Klasy prędkości video
Oznaczamy je za pomocą litery V i liczb 30, 60 oraz 90. Klasa kart SD V30 gwarantuje minimalną prędkość zapisu video na poziomie 30 mb/s, co pozwala nagrać płynny film w rozdzielczości FulL HD. Klasa prędkości V60 oznacza analogicznie prędkość karty na poziomie co najmniej 60 mb/s co będzie już wystarczające do rejestracji video 4K.
Jaka karta SD do filmowania w 4K?
Karta do filmowania 4K musi być przede wszystkim pojemna z uwagi na duży rozmiar plików video. Powinna też posiadać klasę prędkości V30 (co najmniej) lub V60 czy V90. Odczyt plików 300mb/s umożliwi szybkie zgranie video na komputer. Takie warunki spełnia np. karta Sandisc Extreme Pro V30 300mb/s.
Karty micro SD do telefonu czym różnią się od kart do aparatów?
Karty micro sd do urządzeń mobilnych, np. smartfonów, dronów lub kamer sportowych posiadają dodatkowe oznaczenie A1 lub A2, które świadczą o tym, że karta została przetestowana pod kątem działania aplikacji mobilnych w systemie Android. Standard micro sd A1 informuje o kompatybilności karty z Androidem 6.0 lub wyższymi. Co znaczy litera A2 na karcie micro SD? Standard A2 wykorzystywany jest w urządzeiach Raspberry Pi, gdzie karta microSD pełni funkcję dysku SSD. Oznacza on też wyższe prędkości odczytu oraz zapisu danych, co ma bardzo duże znaczenie znaczenie podczas uruchamiania systemu czy też aplikacji mobilnych zainstalowanych na karcie microSD.
Karty Sandisk – jakie są rodzaje serii i jaką kupić?
Karty Sandisk występują w 3 seriach. Najszybsza seria kart micro, sd, sdxc, sdxc to Sandisk Extreme Pro stworzona z myślą o profesjonalistach, ale nie tylko. Sprawdza się we wszystkich zaawansowanych aparatach, lustrzankach, bezlusterkowcach. Zwykła seria seria Extreme to karty nieco wolniejsze z zapisem danych na poziomie 90 mb/s. Najniższa seria kart Sandisk Ultra występująca w formie kart CF oraz SD to gadżet głównie dla fotografów używających amatorskich aparatów. Jak odróżnić serię Extreme od Ultra? Karty Sandisk Extreme posiadają czarno-czerwoną obudowę, natomiast Ultra złotą.
Zwiń