Jak dobrać odpowiedni kształt softboksu?
Stripbox to szczególny wariant softboxu prostokątnego.Ich wyjątkowość polega bardzo dużej różnicy w długości boków (stąd nazwa od angielskiego "strip" czyli pas). Światło uzyskiwane przy ich pomocy doskonale nadaje się do zaakcentowania ważnego elementu kadru lub krawędzi. Rzadko spotyka się zestawy oświetleniowe oparte wyłącznie o stripboxy, raczej są to elementy bardziej złożonych zestawów.
W naszej ofercie dostępne są również softboksy ośmiokątne i prostokątne. Obie wersje są bardzo popularne w studiach, a główna różnica między nimi polega na tym, iż softboksy ośmiokątne doskonale imitują światło dzienne natomiast prostokątne światło wpadające przez okno.
Prosty sposób na subtelne oświetlenie
Biała tkanina dyfuzyjna znajdująca się na froncie softboksu zmiękcza światło emitowane przez lampę błyskową sprawiając, że cienie są subtelne i atrakcyjne. Z tego powodu akcesoria tego typu cieszą się niesłabnącą popularnością w studiach, gdzie często są używane do fotografii produktowej oraz w plenerze, na przykład do kontrowania światła zastanego. Warto podkreślić fakt, iż spora głębokość softboksu nie jest przypadkowa. Taki kształt umożliwia precyzyjniejsze kierowanie strumienia światła w stronę obiektu.
Ergonomiczny
Wnętrze softoboksu pokryto srebrną tkaniną, która powoduje, iż większa część mocy lampy wykorzystana jest w sposób, którego życzy sobie fotograf. Aby ułatwić montaż i demontaż softboksu producent oznaczył pręty i mocowanie kolorami.
Jeden produkt, wiele możliwości
Softboxy z linii RFi są kompatybilne z dedykowanymi akcesoriami takimi jak Stripmask, plastry miodu czy dodatkowy dyfuzor (Flat Front). Pierwszy z nich pozwala symulować użycie softboksu o innych rozmiarach niż używany poprzez ograniczenie przedniej płaszczyzny dyfuzyjnej. Na przykład korzystając z softboksu o wymiarach 120x180 cm można uzyskać 30 x 180, którego charakterystyka będzie różnić się znacząco względem wersji bez "Stripmask". Użycie plastra miodu nie ogranicza płaszczyzny emisji światła, natomiast powoduje zawężenie kąta rozchodzenia się światła, sprawiając, że obiekt będzie intensywniej oświetlony, a cienie wyrazistsze. Natomiast Flat Front Diffuser pozwala na jeszcze większe zmiękczenie światła, poprzez zastosowanie dodatkowej tkaniny dyfuzyjnej.
Wysoka jakość wykonania
O wpływie softboksu na zdjęcie decyduje nie tylko jego głębokość, kształt i rozmiar, ale również jakość wykonania. Modele z linii RFi charakteryzują się dbałością o jednorodność tkaniny dyfuzyjnej, dzięki czemu oświetlenie obiektu jest stałe pod względem natężenia i barwy.
Zasady doboru rozmiaru
Rozmiar softboksu dobiera się z myślą o obiektach jakie będzie się fotografować, jednakże należy pamiętać, iż są sytuacje, w których warto użyć dużego softboksu do niewielkich przedmiotów. Wraz ze wzrostem rozmiaru możliwe jest dokładniejsze oświetlenie z niewielkich odległości.
UWAGA: Softboxy typu RFi nie posiadają w zestawie pierścienia mocującego. Jest on dostępny jako osobny produkt.
Pobierz materiały dodatkowe
Softbox to niezwykle popularne akcesorium do modelowania światła stosowane zarówno w studiu jak i plenerze, gdyż zmiękcza ostre światło lampy błyskowej lub pozwala na skontrowanie światła zastanego. Jest szczególnie chętnie używany w fotografii portretowej i produktowej, czyli zawsze wtedy, gdy niezbędne jest subtelne oświetlenie. Niniejszy produkt ma kształt prostokąta i wymiary 30 x 180 cm.