Czym jest tablet graficzny i do czego służy?
Tablet graficzny znacząco różni się od tradycyjnego tabletu. Nie służą one bowiem do przeglądania internetu, grania w gry, czytania książek czy oglądania seriali. Tablet graficzny, co sugeruje sama nazwa, przeznaczony jest do konkretnych zadań związanych z obróbką i tworzeniem grafik. Choć czasami nazywa się je tabletami do rysowania, to mają one dużo większe spektrum zastosowań. Pomagają one w tworzeniu schematów przestrzennych, grafik, różnego rodzaju projektów, map, sprawdzą się także przy malowaniu cyfrowych obrazów i w obróbce cyfrowej fotografii. Wygoda w porównaniu z użyciem myszki i klawiatury jest wręcz nieporównywalna i dlatego też tablety graficzne są tak popularne w tej grupie odbiorców.
Rysowanie w komputerze jak na kartce
Mysz i klawiatura, choć tak popularna i obecna praktycznie przy każdym komputerze, nie sprawdza się najlepiej podczas tworzenia grafik. Dużo naturalniejszym i zdecydowanie efektywniejszym narzędziem przy pracy z wszelkiego typu cyfrowym obrazem jest tablet graficzny. Tablet graficzny to urządzenie wskazujące, które składa się z dwóch głównych elementów: podkładki i dedykowanego rysika. Najczęściej łączy się z komputerem przy pomocy kabla, lub też wykorzystując Bluetooth. Efekty są natychmiastowo wyświetlane na ekranie. To urządzenie pozwala na pracę zbliżoną do pracy przy kartce papieru, lub też płótnie obrazu. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca z tabletem jest wydajniejsza i precyzyjniejsza.
Tablet graficzny z ekranem - idealne rozwiązanie do obróbki zdjęć?
Prócz klasycznych tabletów do rysowania można spotkać również tablety graficzne z wyświetlaczem. Konstrukcja taka łączy w sobie funkcjonalność tabletu graficznego z monitorem. Obraz jest wyświetlany bezpośrednio na powierzchni urządzenia, dzięki czemu wygląda tak jak tradycyjny szkic, obraz czy zdjęcie. Znacząco ułatwia to pracę, oraz pozwala na większą imersję podczas tworzenia i edycji. Przykładem może być seria Wacom Cintiq Pro, która znalazła szczególne uznanie wśród grafików, malarzy, rysowników i fotografów.
Rysik - czyli to co wyróżnia tablet graficzny!
Co sprawia, że tablet graficzny góruje nad innymi urządzeniami tego typu? Rysik, który przypomina długopis. Jest on o tyle ważny, że w renomowanych tabletach graficznych wykrywana jest jego siła nacisku - co pozwala uzyskać efekty zbliżone do przykładania pędzla do płótna. Często również rozpoznawalny jest kąt nachylenia piórka, co pozwala tworzyć na przykład linie o różnej intensywności. Niezwykle ważnym, o ile nie najważniejszym, aspektem jest czułość urządzenia. Większa wrażliwość zwiększa komfort użytkowania. Za profesjonalną uznaje się wartość 8192, jednak większość użytkowników powinna być bardzo zadowolona z urządzeń oferujących czułość na poziomie 4096. Warto również zwrócić uwagę czy rozpoznawalna jest wysokość odczytu. Dodatkowymi funkcjami rysików może być opcja gumki, lub programowalne przyciski pozwalające na wybór lub zmianę opcji. Wszystkie te udogodnienia są niedostępne dla zwykłej myszki i dlatego też tablet graficzny gości na stołach wielu grafików, fotografów i innych artystów zajmujących się cyfrowym obrazem.
Jaki tablet graficzny wybrać? Czy rozmiar tabletu do rysowania ma znaczenie?
Jednym z podstawowych parametrów jest aktywny rozmiar pola roboczego. Jest to ważne, by nie utożsamiać go z rozmiarem całego urządzenia, ponieważ praca będzie możliwa wyłącznie na aktywnym polu. Rozmiar takiego pola jest odzwierciedleniem w skali całej powierzchni ekranu komputera. Tablet graficzny, a raczej jego rozmiar, określany jest najczęściej według skali papieru. Najmniejsze będą więc tablety graficzne o rozmiarze A6, a nieco większe A5.Bardzo popularnym rozmiarem jest A4, które odpowiada standardowej kartce z bloku rysunkowego. Oczywiście zdarzają się urządzenia jeszcze większe i mogą mieć one rozmiar aż A0. Czasami również rozmiary tabletów graficznych określane są w podobny sposób co ubrania, czyli analogicznie S będzie małym tabletem, a L, czy XL dużym.
Rozdzielczość tabletów graficznych
Parametr ten określany jest przez lpi. (liczbę linii na cal). Warto aby rozdzielczość tabletu graficznego była dostosowana do rozdzielczości posiadanego ekranu. W praktyce 2540 lpi dobrze sprawdza się z ekranami Full GD, a 5080 lpi z UHD. Posiadając więc wyświetlacz o dużej rozdzielczości warto zainwestować w tablet graficzny, którego rozdzielczość zapewni odpowiedni komfort pracy.
Najlepszy tablet graficzny - Wacom, Huion?
Na rynku jest wiele firm, które oferują tablety graficzne. Niekwestionowanym liderem jest Wacom, którego produkty są niezwykle wysokiej klasy. Wacom ma w swojej ofercie zarówno serie dla użytkowników domowych takie jak Intuos, czy Bamboo, ale i dla bardziej zaawansowanych jak wspomniany Cintiq, czy Intuos Pro. Ciekawą alternatywą dla tabletów graficznych Wacom jest firma Huion, która w bardzo krótkim czasie zyskała wielu fanów. Produkty firmy Huion często oferują znacznie lepsze parametry w niższej cenie. Producent ten nie skupia się wyłącznie na tanich produktach, a ma w swojej ofercie również w pełni profesjonalne tablety graficzne, również takie wyposażone w ekrany LCD.
Zwiń