Statyw fotograficzny – każdy fotograf powinien go mieć!
Statyw fotograficzny to podstawowy element wyposażenia każdego fotografa. Sprawdzi się w każdym gatunku fotografii - nie tylko krajobrazowej czy architektury. Pomimo, że aparaty dysponują coraz bardziej wydajnymi stabilizacjami optycznymi i mechanicznymi, to jednak w wielu wypadkach nic nie zastąpi statywu fotograficznego. Sięgniesz po niego, gdy zechcesz rozmyć na fotografii ruch, wykonywać bardzo długie naświetlenia czy ustawiać precyzyjnie kadr. Poznaj najważniejsze cechy statywu fotograficznego oraz jakie akcesoria dokupić do statywu, żeby robić lepsze zdjęcia.
Statyw do aparatu i nie tylko
Chociaż statywy fotograficzne kojarzą się głównie ze stabilizowaniem aparatu, to ich zastosowanie jest dużo szersze. Podczas kreatywnej pracy z obrazem trójnóg może posłużyć do zamontowania lampy błyskowej, lampy LED, blendy, monitorów podglądowych i wielu innych akcesoriów. To sprawia, że jest podstawowym elementem wyposażenia zarówno fotografa, jak i filmowca.
Jaki statyw do lustrzanki a jaki do bezlusterkowca?
Wybierając statyw fotograficzny trzeba kierować się m.in. maksymalnym udźwigiem. Parametr ten określa, ile maksymalnie może warzyć zamocowany na statywie aparat fotograficzny. Wybierając więc statyw do lustrzanki trzeba pamiętać, że aparaty i obiektywy tego typu są przeważnie cięższe niż bezlusterkowce. Statyw do lustrzanki będzie więc cechował się większą nośnością.
Lekkie statywy fotograficzne
Niegdyś statywy fotograficzne kojarzyły się z ciężkimi trójnogami, które nie pozwalały na kompromis pomiędzy ich wagą, stabilnością i maksymalnym udźwigiem. Obecnie stosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak włókna węglowe pozwoliło na uzyskanie lekkich statywów fotograficznych, które zapewniają udźwig 20 kg i więcej. Co więcej, są na tyle lekkie, że korzystanie ze statywów fotograficznych w podróży pozostaje komfortowe. Istnieje duża oferta statywów do fotografii krajobrazowej, np. Manfrotto. Oprócz tego, że są lekki, są również rozkładane, dzięki czemu łatwo je spakować do walizki lub zamocować do plecaka i zabrać na zdjęcia plenerowe.
Akcesoria do statywów fotograficznych - zwiększ funkcjonalność trójnogu
Akcesoria do statywów fotograficznych pozwalają na zwiększenie możliwości stosowanego trójnogu. Dzięki nim możliwe jest nie tylko bardziej praktyczne, ale i wygodniejsze użytkowanie statywu. Wśród akcesoriów do statywów fotograficznych można znaleźć np. klamry, uchwyty, łączniki, kolce, kółka, torby czy rozpórki. Wybór właściwych dodatków do statywów pozwala na dopasowanie trójnogów do własnego stylu pracy.
Łączniki statywowe - połącz statyw z różnymi akcesoriami
Pod nazwą łączników statywowych kryją się różnego rodzaju śruby i gwinty pełniące role przejściówek oraz adapterów do statywów czy głowic. Pozwalają przykładowo przymocować głowicę z gwintem 3/8’’ do statywu ze śrubą 1/4’’ (i na odwrót). Dodatkowo pozwalają na korzystanie z trzpieni do akcesoriów oświetleniowych ze statywami fotograficznymi. W przypadku statywów Peak Design uniwersalny adapter głowic pozwala na zamontowanie na statywie tego producenta głowicy Manfrotto, Genesis Gear itp.
Mocowanie dodatkowych akcesoriów do statywów fotograficznych
Statywy fotograficzne z mocowaniem akcesoriów umożliwiają wykorzystanie dodatkowych ramion, takich jak np. Magic Arm. Dzięki temu możliwe jest wygodne zamocowanie blendy (przydatne w makrofotografii), lampy błyskowej poza osią obiektywu, monitorów podglądowych (sprawdza się w sesjach portretowych), pilotów zdalnego sterowania czy wyzwalaczy radiowych. Ramię Magic Arm do statywów posiadają przeguby, które umożliwiają zmianę ich położenia tak, aby dostosować je do własnego stylu pracy i posiadanego trójnogu.
Stopki do statywów fotograficznych - do pracy w różnym terenie
Statywy fotograficzne to bardzo uniwersalne akcesoria, a zastosowanie różnorodnych stopek do statywów pozwala na rozstawianie ich na niemal dowolnej powierzchni. W przypadku fotografowania we wnętrzach czy na większości powszechnych powierzchni (asfalt, trawnik itp.) wystarczy zastosowanie standardowych gumowych stopek. Fotografując na lodzie, śniegu czy na piasku przydadzą się kolce do statywu. Zwiększają one też stabilność statywu fotograficznego na pochyłej powierzchni - np. fotografując w górach.
Fotografowanie z niskiej pozycji
Często poszukując statywu fotograficznego bierze się pod uwagę jego wysokość maksymalną, ale równie ważna jest jego wysokość minimalna. To dzięki niej możliwe jest fotografowanie przy pomocy statywu z żabiej perspektywy lub motywów znajdujących się tuż przy ziemi. W tym celu wykorzystuje się kolumnę centralną z funkcją odwrotnego mocowania, która pozwala odwrócić głowicę do góry nogami i zawiesić aparat bezpośrednio nad ziemią. Inną opcją jest wykorzystanie adaptera niskich pozycji, który umożliwia maksymalne rozłożenie nóg statywu i zamontowanie głowicy z pominięciem kolumny centralnej.
Stabilizacja telefonu czyli statyw mini
Smartfon to obecnie najpopularniejszy typ aparatu na świecie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej poszukuje się statywów do telefonu. Z myślą o fotografowaniu smartfonem powstały mini statywy. Są to zminiaturyzowane trójnogi, które posiadają mocowanie 1/4’’ i umożliwiają korzystanie nie tylko ze smartfonów, ale również tradycyjnych aparatów. Wśród nich warto wymienić uniwersalne statywy Manfrotto Pixi czy z elastycznymi nogami z serii Gorillapod.
Zwiń