Obiektywy Nikkor typu D przekazują do aparatu informacje o odległości pomiędzy fotografowanym obiektem a aparatem. Informacje te zapewniają poprawne działanie przestrzennego (3D) pomiaru matrycowego oraz przestrzennego (3D) wielopolowego zrównoważenia błysku wypełniającego. Obiektywy tej serii posiadają pierścień ustawiania przysłony.
Wewnętrzne ogniskowanie sprawia, że obiektyw ustawia ostrość bez zmiany długości obiektywu. Cały ruch soczewek odbywa się wewnątrz obudowy - w jej przedniej części.
Szkło ED (extra-low dispersion) gwarantuje doskonałą ostrość i korekcję barwną przez zminimalizowanie aberracji chromatycznych. Aberracja chromatyczna jest rodzajem zniekształcenia obrazu i koloru zachodzącego przy przechodzeniu promieni świetlnych o różnych długościach. Wada ta objawia się kolorowymi obwódkami przy kontrastowych motywach. Najbardziej jest widoczna w teleobiektywach, np. robiąc zdjęcie gałęzi na jasnym tle nieba na powiększeniu będzie można zauważyć kolorową obwódkę. W obiektywach ze szkłem ED wada ta jest możliwe mocno zredukowana.
Jest to obiektyw idealnie nadający się do fotografii dzikiej przyrody, czy wydarzeń sportowych. Jest on bardzo jasny - f/2.8, co pozwala na wykonywanie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.
Zbudowany jest z 8 soczewek w 6 grupach, w tym jedna soczewka ED.
Po podłączeniu do aparatu z matryca APS-C kąt widzenia odpowiada ogniskowej 270mm. Dzieje się tak dlatego, że matryca w aparatach cyfrowych jest mniejsza od klatki filmu 35 mm dla której podawana jest ogniskowa na obiektywach.
- Symulator obiektywów
- Tabela zgodności aparatów i obiektywów firmy Nikon
- Lista produktów podlegających sprzedaży selektywnej
Wysokiej klasy średni teleobiektyw z technologią wewnętrznego ogniskowania (IF). Szkło ED zmniejsza zjawisko aberracji chromatycznej.