Leica M to najwyższy model M-systemu, bezpośredni następca modeli M9 oraz M9P. W modelu M zrezygnowano z cyfr w nazewnictwie, co symbolizować ma ponadczasowość i uniwersalność systemu.
W najnowszym modelu znaleźć można matrycę CMOS o rozdzielczości 24 megapikseli. Jest to nowy typ czujnika, zaprojektowany specjalnie dla modelu M. Sensory CMOS różnią się od poprzednio używanych CCD przede wszystkim mniejszym zużyciem energii. Dzięki temu, ilość zdjęć jakie wykonać można na jednym cyklu ładowania wzrosła dwukrotnie w porównaniu ze starszymi modelami. Układ CMOS pozwala również na opcje takie jak podgląd na żywo oraz filmowanie, które oczywiście zaimplementowano w najnowszym modelu.
W aparacie używać można wszystkich obiektywów z mocowaniem M, produkowanych od 1954r. Dzięki niezmienionej przez lata konstrukcji bagnetu, użytkownik otrzymuje uniwersalność, a tym samym wybór spośród najlepszych jakościowo obiektywów na świecie (np. NOCTILUX-M o niesłychanej jasności f/0.95). W najnowszym dziele firmy Leica, zastosowano unikatowe rozwiązanie. Dzięki opcjonalnej przejściówce, istnieje możliwość używania obiektywów Leica R, co czyni model M najwszechstronniejszym modelem aparatu spod znaku Leica.
Serce aparatu to procesor Leica Maestro, stosowany również w średnioformatowym systemie S. Dzięki wydajnemu procesorowi oraz matrycy wykonanej w technologii CMOS, możliwe są zaawansowane funkcje podglądu na żywo, takie jak Focus View, czyli ostrzenie za pomocą obrazu z wyświetlacza, z opcją powiększenia obrazu do skali 1:1. Oprogramowanie automatycznie zaznacza krawędzie obiektów znajdujących się w głębi ostrości na czerwono, co czyni kadrowanie i planowanie ekspozycji jeszcze prostszym. Dzięki nowemu sensorowi, możliwe stało się nagrywanie filmów w jakości Full HD (1920x1080).
W modelu M zastosowano wyświetlacz LCD o przekątnej ekranu równej 3 calom, oraz rozdzielczości sięgającej 920 000 punktów. Wyświetlacz pokryty jest wytrzymałym szkłem Gorilla Glass firmy Corning. Jest to szkło o niezwykłej trwałości, stosowane również w najwyższych modelach telefonów, tabletów czy notebooków. Czyni to wyświetlacz aparatu odpornym na stłuczenia a nawet zarysowania.
Konstrukcja Leiki M, to połączenie kilkudziesięcioletniego doświadczenia w projektowaniu dalmierzowych korpusów, z nowymi technologiami wytwarzania trwałych materiałów. Górna i dolna płyta wykonywane są z bloków mosiądzu metodą skrawania, natomiast szkielet korpusu skonstruowano z niezwykle sztywnego stopu magnezowego. Całość została dokładnie uszczelniona, co czyni korpus odporny na zanieczyszczenia kurzem czy wilgoć.
Sam wygląd body niewiele zmienił się w porównaniu do innych aparatów systemu M. Od wielu lat w wyglądzie modeli wprowadzane są jedynie drobne, kosmetyczne zmiany, aby zapewnić jak największą ergonomię użytkowania. Menu aparatu można spersonalizować dla jak najbardziej wydajnego i wygodnego użytkowania, a dane na temat ustawień osobistych łatwo można przenosić między modelami za pomocą kart pamięci.
Firma Leica oferuje do swych aparatów liczne akcesoria poprawiające komfort i wydajność użytkowania. Najważniejsze akcesorium to adapter Leica R, umożliwiający podłączenie optyki z systemu R do systemu M. Inne pomocne akcesoria to między innymi elektroniczny wizjer EVF2, grip z wbudowanym GPSem, zapewniający lepszy chwyt oraz wysokiej jakości mikrofon pomocny przy nagrywaniu filmów.
Leica M to model przeznaczony przede wszystkim dla doświadczonych użytkowników. Połączenie wieloletniego doświadczenia z nowymi technologiami czynią aparat unikatowy pod każdym względem. Jako jedyna, firma Leica idealnie potrafi połączyć ze sobą klasyczny wygląd i mocna konstrukcję analogowych aparatów z zaletami, jakie wynikają z możliwości cyfrowego rejestrowania obrazu.
Leica M to następca modelu M9. Dzięki zastosowaniu pełnoklatkowego sensora CMOS, możliwe stało się wprowadzenie podglądu na żywo. Większa energooszczędność nowej matrycy, w połączeniu z dwa razy pojemniejszą baterią, pozwalają na jeszcze dłuższy czas pracy. Współpraca z obiektywami M jak i R, jeszcze bardziej zwiększają wszechstronność urządenia.